Район

Любарський район

Герб Любарського районуЛюбарський район розташований у південно-західній частині Житомирської області, районний центр — м. Любар. Створений у 1923 році.

Розташований у південно-західній частині Житомирської області (лісостепова зона) і межує на півночі із Романівським, сході — Чуднівським районами Житомирської області, на півдні з Вінницькою і на заході — Хмельницькою областями.

Площа району — 757 квадратних кілометрів, населення 31 тис. чол., з них сільського — 19.6 тис. чол., середня густота населення 41 чол. на км?. Міській і 24 сільським радам підпорядковано 48 населених пунктів, 47 сіл і 1 місто — Любар, яке  є адміністративно-територіальним, господарським та культурним центром району.

Поверхня району — хвиляста рівнина. Корисні копалини: каолін, торф, вапняки, граніти (у тому числі габро і лабрадорит), пісок, глина. Найбільша річка району — Случ (басейн Прип’яті), на берегах якої розташовано м. Любар і 13 сіл району. Ґрунти чорноземні, сірі і світло-сірі. Ліси (дуб, граб, липа, ясен, берест, сосна, ялина) займають 4,9 тис.га.

В економіці провідне місце належить сільському господарству. Тут функціонують 16-СТОВ, 10-СВК, 5-ПСП, 2-ВАТ, Новочорторійський державний аграрний технікум, дослідне господарство «Нова перемога», 53 селянських фермерських господарств, 13 тис. Громадян володіють земельними паями. Загальна площа сільськогосподарських угідь становить 54935 га., з них ріллі — 43616 га.

Основними напрямками сільськогосподарського виробництва району у рослинництві є зерново-буряковий, у тваринництві — м’ясо-молочний. Урожайність зернових у різні роки становила від 25 до 46 цнт. зерна з гектара, в окремих господарствах по 70-80 цнт. з га. Урожайність цукрових буряків 350—400 цнт з га.

Промисловість району включає в себе 5 підприємств із різною формою власності. ТОВ АТК, “Агро-Регіон”ВАТ «Райагропромтехніка», ВАТ «Новочорторийський млин завод», консервний завод, СП «Хлібзавод» Любарської РСС, ПП «Ренет», які займаються переробкою сільськогосподарської продукції та обслуговуванням сільгосп-підприємств.

Населення обслуговують 40 медичних закладів, в тому числі центральна районна лікарня. Функціонує дитячий оздоровчий табір «Світанок» на 120 місць у зміну, який працює 4 зміни в сезон.

У районі є 96 пам’яток історії і культури, в тому числі давньоруське городище 11-13 ст. у с. Великі Деревичі, палац і парк у с. Нова Чорторія 1 половини 19 ст. У районі споруджено 111 пам’ятників та обелісків воїнам — визволителям і односельцям, які загинули в боях проти німецько-фашистських загарбників під час Другої Світової війни.

Карта Любарського району