ЗМІ

Любарське телебачення “Любар TV”

Пам’ятається, колись ще в 90-х роках був у Любарі свій телеканал. Називався він звичайно і буденно – «Любар ТБ». Скорочено телекомпанія називала себе LTV, хоча на екрані написано було «Любар TV». Емблема містилась в нижньому лівому краю екрану, де зверху було слово «Любар», а знизу дві горді букви “TV”. З твердою впевненістю можна заявити, що люди ділились на дві групи – ті, що любили телеканал, і ті, хто його щиро ненавиділи. Ну, любити своє, рідне, це зрозуміло, але чому ж ненавидіти?

Подейкують, що передавач був привезений у Любар з колишньої військової частини десь під Бердичевом, чи з самого Бердичева, але до того як віддати його, він був у тривалому користуванні і над ним суттєво «познущались». Результатом діяльності такого передавача стало те, що маючи досить широку смугу частот, та враховуючи його близькість, він «глушив» своїм сигналом усі решту телеканалів національного телебачення. Одна була радість, що телекомпанія здійснювала свою діяльність не цілодобово, а увечері, тому вдень решту каналів можна було дивитись. Але ж, більшість людей приходять додому та всідаються перед екраном увечері, бо вдень, як правило, працюють. І от уявіть собі картину, коли інтернету немає ніде та й далеко не всі про нього чули, не кажучи, що комп’ютери були в одиниць, а супутникове телебачення було настільки дорогим, що дозволити його могли собі одиниці, тобто єдиним «вікном у світ» було телебачення, по якому транслювали передачі та серіали, яких чекали всі, а тут хлоп, і посеред цікавої сцени серіалу, який ти чекав увесь день, а може і тиждень, випливає на задньому фоні постать ведучої з любарської студії телебачення, потім – великі букви ЛЮБАР ТБ, замість звуку – гул і рип з екрану, і в домі кожного любарчанина стоїть брутальна лайка, зіпсовані нерви і злість на такий рідний, але такий недобрий телеканал. Часом навіть здавалося, що перебуваєш в якійсь інформаційній ізоляції, бо змушений дивитись лише один телеканал, і той – місцевий.

Які ж передачі були на ньому? Звичайно, поздоровлення із піснями. Це було досить дороге задоволення, але привітати рідних на ЛЮБАР ТБ було правилом хорошого тону для більшості жителів району, організацій та підприємств. Вітали людей у неділю в денному ефірі. Перед екраном збирався увесь Любар (бо решта каналів в силу вищеназваних причин не показували) і дійство починалося. Вітали людей з екрану дві ведучі. Окрім програми поздоровлень були також новини Любарщини, а в кінці ефіру показ кінофільму. Із фільмів, як правило, демонструвались популярні в той час бойовики. «Розбавляли» ефір також мультфільми, зокрема досить часто Tom & Jerry, що, безумовно, дуже подобалось дітям, поскільки подивитись його вдома можна було тим, хто мав відеомагнітофон, а зважаючи на економічний стан більшості родин тих часів, мали його далеко не всі. Були навіть поодинокі випадки знімати авторські передачі, з виходом у місто для інтерв’ю. Проте, це було рідко. Також на любарському телеканалі транслювалися зйомки концертів різних свят.

І от в один із моментів трапилось диво. На передавачі «щось там підкрутили» і ЛЮБАР ТВ став показувати суто на своїй частоті, не заважаючи іншим каналам. Виходили в ефір щодня увечері, при чому показували оголошення та один кінофільм, але то, на думку багатьох, були найкращі часи в діяльності каналу, тому що показували на ньому найновіші фільми, які в цей час демонструвались у кінотеатрах. Потім був певний (дуже короткий) період, коли телеканал здійснював ретрансляцію М1, ICTV, і ще котрогось із національних каналів одразу на 3-х різних частотах. Варто сказати, що це був досить чудовий момент, так як ці телеканали у Любарі показували досить погано, а тут така можливість переглядати те, про що тільки чув колись (Нагадаємо, що супутникові тарілки були все ще дуже дорогими, а кабельного у Любарі не було). Проте таке тривало лише декілька днів, потім телеканали зникли з частот у Любарі, як і сам ЛЮБАР ТБ. Через деякий час канал з’явився знову, але своїх програм не мав, а ретранслював український музичний телеканал OTV. При цьому на екрані одночасно було два логотипи «OTV» та «Любар ТВ», доречі останній з новим лого – великі жовті літери, що займали суттєву частину екрану. Канал досить довго був постійно увімкнений у кафе «Visit» і кожного любарчанина «розпирала» або, принаймні, мала б «розпирати» гордість за те, що у місті є свій телеканал. Це автоматично робило Любар значно більшим і вагомішим, особливо в уяві приїжджих гостей. Доречі, телеканал можна було дивитись досить далеко за межами Любара, навіть у сусідньому Хмільнику, а це за 50 км.

Варто заявити, що така ретрансляція тривала недовго, потім телеканал зник, ходять чутки, що збанкрутував, за відсутності бюджетних коштів і через деякий час на його колишній частоті почали ретранслювати 1+1, що робиться і донині. Досить дивне рішення, адже 1+1 і так завжди чудово показував у Любарі та районі, а крім того у більшості жителів Любара та району вдома супутникове телебачення. Доля ретранслятора в подальшому залишається невідомою, поскільки Україна впевнено перейшла на цифрове наземне телебачення, а усі аналогові канали будуть відключені. Доречі, вищезгадане цифрове телебачення в Любарі та районі працює не зовсім стабільно, за погодніх умов не показують іноді майже всі із 32 обіцяних каналів. Причина в тому, що найближчий ретранслятор у Полонному. Можливо у Любарі теж поставлять, але, ходять чутки, що такий мають ставити у сусідньому Чуднові, тому досить можливо, що Любар оминуть стороною.

Передавальна антена Любар TV розміщена у центрі міста, за будівлею РДА, на власній щоглі, висотою 38 метрів. (див. фото зверху) Спочатку була розміщена безпосередньо на будівлі РДА. Єдиний телеканал, який можна дивитись у Любарі на кімнатну антену телевізора, або на телефон з TV приймачем, це 1+1, що ретранслюється з Любара.

Любарське радіо LID-FM

Спроба створити у Любарі радіо здається досить логічною. Плюс в тому, що район знаходиться на межі трьох областей, а маючи фм-передавач потужністю 1 кВт, чи хоча б 500 Вт можна було б покрити 2 великі міста – Хмільник, Старокостянтинів, та менші – Полонне, Любар, Романів, Миропіль, Чуднів та інші + сільське населення. Загальна кількість населення покритого радіостанцією могла б становити близько 250 тис. населення. Це при тому, що у більшості населених пунктів це могла б бути хвиля №1, що впевнено приймається на будь-який приймач скрізь і без допоміжних антен та засобів. Краще б замість районного телебачення існувало б у Любарі районне ФМ радіо. Його творити якісне легше і воно було б набагато потрібніше. Проте ця справа занадто дорога і час на «відбиття» вкладених грошей занадто великий.

Тому у Любарі в 2008 році було створене інтернет онлайн радіо «LID-FM». Станція була відома в основному молоді, а тому як безлімітний інтернет ставав прерогативою все більшості сімей, то проблем із прослуховуванням його безкоштовно не виникало. Музика грала різних напрямків, в основному – клубно-танцювальна, а також поп-музика та рок-музика. Виходила програма поздоровлень із замовленням пісень. Станція підтримувала молоді таланти Любара і не тільки, вони ставили в ротацію пісні гуртів та виконавців, що тільки розвиваються. Станція працювала із перервами. На веб-сайті www.lidfm.at.ua (зараз сайт не дійсний) булла інформація, що радіостанція останній час працювала на «голому ентузіазмі» та небайдужості засновників. Востаннє звучала в кінці лютого 2012 року. На даний час не працює.

Любарська районна газета “Новий День”

Любарська районна газета «Новий День» відома, безперечно, кожному жителю району. Це видання нещодавно відсвяткувало 80 років, а це, безперечно, досить солідний та поважний вік. Газета завжди стояла на сторожі інтересів громадян та висвітлювала актуальні питання району, області, держави.

Ще за радянських часів видання називалось на тогочасний манер «Заповіти Ілліча».

Видавалась газета до нещодавнього часу в чорнобілому варіанті і друкувалась в Житомирі. Наразі газета є повно колірною, друкується у Вінниці. Придбати її можна у відділеннях преси, передплатити – у будь-якому відділенні «Укрпошта».